Ljubljenčki so zakon!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ljubljenčki so zakon!


 
KazaloPortalIščiLatest imagesRegistriraj sePrijava
Dobrodošli na najboljšem forumu o živalih. Upamo da se boste zabavali.

 

 Kako psa motivirati(odpoklic)

Go down 
AvtorSporočilo
Admin
Gospodar foruma
Admin


Posts : 2684
Join date : 17/01/2010
Age : 27
Location : Slovenija/Maribor

Kako psa motivirati(odpoklic) Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Kako psa motivirati(odpoklic)   Kako psa motivirati(odpoklic) I_icon_minitimePet Mar 12, 2010 10:33 am

Odpoklic je ena najtežjih vaj, ki jo mora pes obvladati. Zanesljiv odpoklic namreč prepreči marsikatero nesrečo in je pomemben za varnost psa in drugih udeležencev v prometu. Mislim, da ni treba posebej poudarjati, da se pse v bližini nobene ceste (ne glede na to, da se mogoče v eni uri pripelje en avto mimo) in na javnih površinah ne spušča! Nikoli ne veš, kdaj bo skočila pod avto, tega si pa menda ne želiš. Spustiš jo lahko na kakšnem travniku, kjer okoli ni ničesar, samo kakšna polja ipd. ne pa stanovanjski bloki.



Glede odpoklica je pomembno, da kličemo psa samo takrat, ko smo 100%, da bo prišel, sicer se bo naučil, da ni treba priti na prvi ukaz, če je slučajno kaj vmes za povohat. To pomeni, da ko pes odpoklica še ne zna zanesljivo, ga niti slučajno ne kličimo, ko nehaj voha ali ga je zmotila kakšna druga stvar. Najprej ga je treba klicat takrat, ko je pozoren na nas. Pozornost pa dobiš tako, da se obnašaš kot plen - tečeš v nasprotno smer od tiste, v katero gre pes, delaš nenavadne gibe, cviliš, ploskneš z rokami - skratka zanimiv moraš biti za psa. Ko vidiš, da te gleda, ali pa še bolje - že gre proti tebi, izrečeš ukaz "sem" (razločno, da te sliši) in še naprej delaš tisto, s čimer si prej dobila pozornost. To pa zato, ker obstaja možnost, da bo vmes, ko bo pes prihajal k tebi, kaj spet zmotilo njegovo pozornost. Pomembno je tudi, da ukaz ponoviš samo enkrat (torej ne "sem sem sem" ali "pridi sem"), sicer se pes spet ne nauči vaje tako kot je treba.



Še ena pomembna zadeva: psa NIKOLI ne grajaj, ko pride k tebi, tudi če je pred tem brezglavo laufala okrog in se delala norca iz tebe. Če že moraš, jo grajaj MED tem, ko dela kaj neželenega, NIKOLI pa takrat, ko pride k tebi, ker bo to zmanjšalo možnost, da bo naslednjič prišla do tebe. Pasji um deluje namreč na tak način, da če ga kaznuješ, takrat ko je že prenehal z neželeno dejavnostjo, to kazen ne poveže z njo, ampak s tem, kar dela v trenutku kaznovanja! Enako je s pohvalo - vedno mora biti dana v tistem trenutku, ko naredi nekaj dobrega, če zamuja, to poveže z nečim, kar pač dela ravno v tistem trenutku, to pa morda več ni tisto, kar bi bilo vredno pohvale. Zaradi tega se psi zelo zmedejo, človek pa se sprašuje, zakaj ne uboga. Žal ali pa tudi ne, je tako, da večina vedenjskih težav pri psih izhaja iz naših napak, ki jih pač delamo v glavnem nezavedno zaradi neznanja, premalo izkušenj ...



Vaja za pozornost Če boš to delal z psom lep čas, bo pes tudi v vsakdanjih situacijah postala bolj pozorn na tebe.



Vaja za odpoklic



Bodi pozorna na to, kako visoke zvoke uporabljajo v komunikaciji s psom. Jaz imam tudi bolj nižji kot višji glas med govorjenjem, ampak ko delam s psom, govorim z višjim kot običajno, pri pohvali pa sploh (pri ukazih je glas malce nižji zato, ker mora biti odločen - psu se moramo zdeti prepričljivi v to, kar zahtevamo). Najprej mi je bilo ful nerodno, ampak so me prepričali, da edino to učinkuje in še kako prav so imeli! Zato sem se pač navadila, tudi če me kdo čudno gleda na sprehodu ...

Pohvala mora biti z izrečena z visokim, skoraj ali pa že cvilečim glasom (priiiidna - i mora iti visoko). V naravi plen namreč cvili in to prebudi pri psu nagon, zato lahko na tak način pridobimo pozornost.

Objem pa psi smatrajo kot dominiranje.

Navadi se, da psu ne mahaš priboljški, preden mu daš povelje, ampak naj ostanejo lepo v žepu. Ko naredi, kar želiš, jo pohvali. Tako delaj vsakič brez izjeme vsaj tri tedne (torej ukaz->uboga->pohvala->nagrada)! Tako se bo najprej naučila, da po pohvali VEDNO sledi nagrada. Zato bo začel ubogati zaradi tvojega ukaza, ne pa priboljška, s katerim bi ji že prej mahala. Zatem boš lahko začela priboljške izpuščati, najprej en čas na na dve vaji, recimo "sedi"->se vsede->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA. Potem pa na tri npr. "sedi"->se vsede->POHVALA in "tačko"->se vleže->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA.In tako naprej ... Če je pohvala res iskrena in iz srca, psi to začutijo in začnejo ubogati zaradi tega, da bi nas naredili vesele, ne pa zaradi priboljška. Lahko začnejo tudi sami odklanjati priboljške.
Nazaj na vrh Go down
https://forumozivalih.forumsl.net
 
Kako psa motivirati(odpoklic)
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako psa naučiti odpoklic?
» Uhajanje z vrta in odpoklic
» Kako odvaditi grizenja hlač?
» Kako psa odvaditi lajanja na ljudi, živali itd.?
» Kako do odgovornega nakupa mladička?

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ljubljenčki so zakon! :: Psi :: Vzgoja in šolanje-
Pojdi na: