Ljubljenčki so zakon!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ljubljenčki so zakon!


 
KazaloPortalIščiLatest imagesRegistriraj sePrijava
Dobrodošli na najboljšem forumu o živalih. Upamo da se boste zabavali.

 

 Uhajanje z vrta in odpoklic

Go down 
+2
Admin
semmi
6 posters
AvtorSporočilo
semmi

semmi


Posts : 4
Join date : 07/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:11 am

lepo prosm če mi pomagate. imamo čistokrvnega labradorca, ki neprestanoma uhaja z vrta... ne ozira se na moje klice in nič, lahko ga kličem pol ure pa ne bo nič pomagalo [You must be registered and logged in to see this image.] spi na vrtu, v hišo ne sme, ker bi vse potacal.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Gospodar foruma
Admin


Posts : 2684
Join date : 17/01/2010
Age : 27
Location : Slovenija/Maribor

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:16 am

Zdi se mi skrajno neodgovorno, da psa puščate zunaj brez nadzora! Žival mora po zakonu biti vedno pod nadzorom!

Poznam ogromno primerov ko so jim pse zastrupili ko so bili BREZ nadzora.

Psu je učitno tečno in ne ve kaj bi si začel! Zanima me koliko se ukvarjate z njim in koliko gibanja mu omogočite? Želim povedati, da pes to počne, ker ima preveč energije!

Svetujem, da si kupite knjigo psi za telebane, psa naučite odpoklic ali se vpišite v KD.
Nazaj na vrh Go down
https://forumozivalih.forumsl.net
semmi

semmi


Posts : 4
Join date : 07/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:17 am

Ja a naj bom celi dan na vrtu????

Ven ga peljem 1x na dan, po eno uro, drugače pa je sam.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Gospodar foruma
Admin


Posts : 2684
Join date : 17/01/2010
Age : 27
Location : Slovenija/Maribor

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:19 am

NE! Pes je družinski član, pes je socialno bitje, pes rabi tesn stik z ljudmi! Pes je kot otrok, pustite ga v hišo in problemov nebo. [You must be registered and logged in to see this image.]

Giba pa se premalo.
Nazaj na vrh Go down
https://forumozivalih.forumsl.net
semmi

semmi


Posts : 4
Join date : 07/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:20 am

Bom se potrudila več ukvarjati z njim. Morda ga bom 1x na dan pustila v hišo.
Nazaj na vrh Go down
Admin
Gospodar foruma
Admin


Posts : 2684
Join date : 17/01/2010
Age : 27
Location : Slovenija/Maribor

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:20 am

Super, za začetek [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazaj na vrh Go down
https://forumozivalih.forumsl.net
ninx

ninx


Posts : 10
Join date : 13/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:23 am

Mene pa zanima kako psa naučim na klic, da pride takoj?
Nazaj na vrh Go down
***mayaa***

***mayaa***


Posts : 3
Join date : 13/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 8:35 am

AVTOR ADMIN
Odpoklic je ena najtežjih vaj, ki jo mora pes obvladati. Zanesljiv odpoklic namreč prepreči marsikatero nesrečo in je pomemben za varnost psa in drugih udeležencev v prometu. Mislim, da ni treba posebej poudarjati, da se pse v bližini nobene ceste (ne glede na to, da se mogoče v eni uri pripelje en avto mimo) in na javnih površinah ne spušča! Nikoli ne veš, kdaj bo skočila pod avto, tega si pa menda ne želiš. Spustiš jo lahko na kakšnem travniku, kjer okoli ni ničesar, samo kakšna polja ipd. ne pa stanovanjski bloki.



Glede odpoklica je pomembno, da kličemo psa samo takrat, ko smo 100%, da bo prišel, sicer se bo naučil, da ni treba priti na prvi ukaz, če je slučajno kaj vmes za povohat. To pomeni, da ko pes odpoklica še ne zna zanesljivo, ga niti slučajno ne kličimo, ko nehaj voha ali ga je zmotila kakšna druga stvar. Najprej ga je treba klicat takrat, ko je pozoren na nas. Pozornost pa dobiš tako, da se obnašaš kot plen - tečeš v nasprotno smer od tiste, v katero gre pes, delaš nenavadne gibe, cviliš, ploskneš z rokami - skratka zanimiv moraš biti za psa. Ko vidiš, da te gleda, ali pa še bolje - že gre proti tebi, izrečeš ukaz "sem" (razločno, da te sliši) in še naprej delaš tisto, s čimer si prej dobila pozornost. To pa zato, ker obstaja možnost, da bo vmes, ko bo pes prihajal k tebi, kaj spet zmotilo njegovo pozornost. Pomembno je tudi, da ukaz ponoviš samo enkrat (torej ne "sem sem sem" ali "pridi sem"), sicer se pes spet ne nauči vaje tako kot je treba.



Še ena pomembna zadeva: psa NIKOLI ne grajaj, ko pride k tebi, tudi če je pred tem brezglavo laufala okrog in se delala norca iz tebe. Če že moraš, jo grajaj MED tem, ko dela kaj neželenega, NIKOLI pa takrat, ko pride k tebi, ker bo to zmanjšalo možnost, da bo naslednjič prišla do tebe. Pasji um deluje namreč na tak način, da če ga kaznuješ, takrat ko je že prenehal z neželeno dejavnostjo, to kazen ne poveže z njo, ampak s tem, kar dela v trenutku kaznovanja! Enako je s pohvalo - vedno mora biti dana v tistem trenutku, ko naredi nekaj dobrega, če zamuja, to poveže z nečim, kar pač dela ravno v tistem trenutku, to pa morda več ni tisto, kar bi bilo vredno pohvale. Zaradi tega se psi zelo zmedejo, človek pa se sprašuje, zakaj ne uboga. Žal ali pa tudi ne, je tako, da večina vedenjskih težav pri psih izhaja iz naših napak, ki jih pač delamo v glavnem nezavedno zaradi neznanja, premalo izkušenj ...



Vaja za pozornost Če boš to delal z psom lep čas, bo pes tudi v vsakdanjih situacijah postala bolj pozorn na tebe.



Vaja za odpoklic



Bodi pozorna na to, kako visoke zvoke uporabljajo v komunikaciji s psom. Jaz imam tudi bolj nižji kot višji glas med govorjenjem, ampak ko delam s psom, govorim z višjim kot običajno, pri pohvali pa sploh (pri ukazih je glas malce nižji zato, ker mora biti odločen - psu se moramo zdeti prepričljivi v to, kar zahtevamo). Najprej mi je bilo ful nerodno, ampak so me prepričali, da edino to učinkuje in še kako prav so imeli! Zato sem se pač navadila, tudi če me kdo čudno gleda na sprehodu ...

Pohvala mora biti z izrečena z visokim, skoraj ali pa že cvilečim glasom (priiiidna - i mora iti visoko). V naravi plen namreč cvili in to prebudi pri psu nagon, zato lahko na tak način pridobimo pozornost.

Objem pa psi smatrajo kot dominiranje.

Navadi se, da psu ne mahaš priboljški, preden mu daš povelje, ampak naj ostanejo lepo v žepu. Ko naredi, kar želiš, jo pohvali. Tako delaj vsakič brez izjeme vsaj tri tedne (torej ukaz->uboga->pohvala->nagrada)! Tako se bo najprej naučila, da po pohvali VEDNO sledi nagrada. Zato bo začel ubogati zaradi tvojega ukaza, ne pa priboljška, s katerim bi ji že prej mahala. Zatem boš lahko začela priboljške izpuščati, najprej en čas na na dve vaji, recimo "sedi"->se vsede->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA. Potem pa na tri npr. "sedi"->se vsede->POHVALA in "tačko"->se vleže->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA.In tako naprej ... Če je pohvala res iskrena in iz srca, psi to začutijo in začnejo ubogati zaradi tega, da bi nas naredili vesele, ne pa zaradi priboljška. Lahko začnejo tudi sami odklanjati priboljške.
Nazaj na vrh Go down
Gost
Gost




Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePon Dec 13, 2010 11:42 am

Najprej ogradite vrt in se z njim več ukvarjajte, če ne sme biti v hiši mezik
Nazaj na vrh Go down
Admin
Gospodar foruma
Admin


Posts : 2684
Join date : 17/01/2010
Age : 27
Location : Slovenija/Maribor

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimePet Dec 17, 2010 2:59 pm

Semmi a kaj napredujeta? [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazaj na vrh Go down
https://forumozivalih.forumsl.net
Sammy

Sammy


Posts : 17
Join date : 21/12/2010

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimeTor Dec 21, 2010 7:37 am

Zelo dobro vprašanje!



Odpoklic je ena najtežjih vaj, ki jo mora pes obvladati. Zanesljiv odpoklic namreč prepreči marsikatero nesrečo in je pomemben za varnost psa in drugih udeležencev v prometu. Mislim, da ni treba posebej poudarjati, da se pse v bližini nobene ceste (ne glede na to, da se mogoče v eni uri pripelje en avto mimo) in na javnih površinah ne spušča! Nikoli ne veš, kdaj bo skočila pod avto, tega si pa menda ne želiš. Spustiš jo lahko na kakšnem travniku, kjer okoli ni ničesar, samo kakšna polja ipd. ne pa stanovanjski bloki.



Glede odpoklica je pomembno, da kličemo psa samo takrat, ko smo 100%, da bo prišel, sicer se bo naučil, da ni treba priti na prvi ukaz, če je slučajno kaj vmes za povohat. To pomeni, da ko pes odpoklica še ne zna zanesljivo, ga niti slučajno ne kličimo, ko nehaj voha ali ga je zmotila kakšna druga stvar. Najprej ga je treba klicat takrat, ko je pozoren na nas. Pozornost pa dobiš tako, da se obnašaš kot plen - tečeš v nasprotno smer od tiste, v katero gre pes, delaš nenavadne gibe, cviliš, ploskneš z rokami - skratka zanimiv moraš biti za psa. Ko vidiš, da te gleda, ali pa še bolje - že gre proti tebi, izrečeš ukaz "sem" (razločno, da te sliši) in še naprej delaš tisto, s čimer si prej dobila pozornost. To pa zato, ker obstaja možnost, da bo vmes, ko bo pes prihajal k tebi, kaj spet zmotilo njegovo pozornost. Pomembno je tudi, da ukaz ponoviš samo enkrat (torej ne "sem sem sem" ali "pridi sem"), sicer se pes spet ne nauči vaje tako kot je treba.



Še ena pomembna zadeva: psa NIKOLI ne grajaj, ko pride k tebi, tudi če je pred tem brezglavo laufala okrog in se delala norca iz tebe. Če že moraš, jo grajaj MED tem, ko dela kaj neželenega, NIKOLI pa takrat, ko pride k tebi, ker bo to zmanjšalo možnost, da bo naslednjič prišla do tebe. Pasji um deluje namreč na tak način, da če ga kaznuješ, takrat ko je že prenehal z neželeno dejavnostjo, to kazen ne poveže z njo, ampak s tem, kar dela v trenutku kaznovanja! Enako je s pohvalo - vedno mora biti dana v tistem trenutku, ko naredi nekaj dobrega, če zamuja, to poveže z nečim, kar pač dela ravno v tistem trenutku, to pa morda več ni tisto, kar bi bilo vredno pohvale. Zaradi tega se psi zelo zmedejo, človek pa se sprašuje, zakaj ne uboga. Žal ali pa tudi ne, je tako, da večina vedenjskih težav pri psih izhaja iz naših napak, ki jih pač delamo v glavnem nezavedno zaradi neznanja, premalo izkušenj ...



Vaja za pozornost Če boš to delala z njo lep čas, bo psica tudi v vsakdanjih situacijah postala bolj pozorna na tebe.



Vaja za odpoklic



Bodi pozorna na to, kako visoke zvoke uporabljajo v komunikaciji s psom. Na tvojih filmčkih sem opazila, da ji govoriš z dokaj nizkim glasom, tudi ko jo pohvališ. Zaradi tega ona to ne dojema kot pohvalo, in je kot praviš, nič ne gane. Jaz imam tudi bolj nižji kot višji glas med govorjenjem, ampak ko delam s psom, govorim z višjim kot običajno, pri pohvali pa sploh (pri ukazih je glas malce nižji zato, ker mora biti odločen - psu se moramo zdeti prepričljivi v to, kar zahtevamo). Najprej mi je bilo ful nerodno, ampak so me prepričali, da edino to učinkuje in še kako prav so imeli! Zato sem se pač navadila, tudi če me kdo čudno gleda na sprehodu ...

Pohvala mora biti z izrečena z visokim, skoraj ali pa že cvilečim glasom (priiiidna - i mora iti visoko). V naravi plen namreč cvili in to prebudi pri psu nagon, zato lahko na tak način pridobimo pozornost.

Objem pa psi smatrajo kot dominiranje, zato večini psov ni všeč in se počutijo nelagodno (če jih objamejo osebe, ki jih ne poznajo dovolj, pa še toliko bolj). Tako reagira tudi Nala, ker ji z objemom kažeš, da si močnejša - tako tudi mora pes misliti, ampak ne po pohvali, ko je naredila nekaj, kar si želela od nje - v tem primeru ji objem predstavlja nekakšno kazen.



Kako to misliš, da dobi tri ukaze? A naenkrat jih rečeš, potem pa hočeš, da ona vse tri naredi? Ali vsakega posebej, ampak eno za drugim?



Delati boš morala na vajinem odnosu z Nalo. Očitno je, da dela (tako kot ti želiš) samo takrat, ko je podkupljena s priboljški. Navadi se, da ji ne mahaš s priboljški, preden ji daš povelje, ampak naj ostanejo lepo v žepu. Ko naredi, kar želiš, jo pohvali tako kot sem ti napisala, potem pa ji daj vseeno priboljšek. Tako delaj vsakič brez izjeme vsaj tri tedne (torej ukaz->uboga->pohvala->nagrada)! Tako se bo najprej naučila, da po pohvali VEDNO sledi nagrada. Zato bo začela ubogati zaradi tvojega ukaza, ne pa priboljška, s katerim bi ji že prej mahala. Zatem boš lahko začela priboljške izpuščati, najprej en čas na na dve vaji, recimo "sedi"->se vsede->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA. Potem pa na tri npr. "sedi"->se vsede->POHVALA in "tačko"->se vleže->POHVALA in "prostor"->se vleže->pohvala->NAGRADA.In tako naprej ... Če je pohvala res iskrena in iz srca, psi to začutijo in začnejo ubogati zaradi tega, da bi nas naredili vesele, ne pa zaradi priboljška. Lahko začnejo tudi sami odklanjati priboljške.
Nazaj na vrh Go down
YourHeroin




Posts : 3
Join date : 11/01/2011

Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitimeTor Jan 11, 2011 5:59 am

Super [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Uhajanje z vrta in odpoklic Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Uhajanje z vrta in odpoklic   Uhajanje z vrta in odpoklic I_icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Uhajanje z vrta in odpoklic
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako psa motivirati(odpoklic)
» Kako psa naučiti odpoklic?

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ljubljenčki so zakon! :: Psi :: Vzgoja in šolanje-
Pojdi na: